عاشورای حسینی
كل یوم عاشورا كل عرض عاشورا


 


   ● نویسنده: مهدی وصال طلب

منبع: روزنامه - همشهری
افلاطون، پس از بیان اقسام و انواع حكومت‌ها به‌ترتیب اهمیت و اعتبار، نكته بسیار مهمی را مطرح می‌كند و آن این‌كه: كارایی این حكومت‌ها، مشروط به قانون‌مداری و دانایی‌محوری آنهاست.

و اگر این حكومت‌ها این شرط مهم را نادیده بگیرند، در آن صورت، اولویت آنها از نظر اعتبار، معكوس خواهد بود؛ یعنی بدترین نوع حكومت، بهترین نوع آن شده و بهترین نوع آن هم، به بدترین نوع حكومت تبدیل خواهد شد.

از آنجا كه ما حكومت دینی را بهترین نوع حكومت‌ها می‌دانیم، اگر این حكومت، شرایط لازم خود را نداشته باشد، به بدترین نوع حكومت‌ها، تبدیل خواهد شد؛ چنان‌كه در خلافت امویان و عباسیان و دیگران مشاهده كردیم.

پیامبر خاتمص كه در اوج رنج و گرفتاری هم، نقش تبسم، از لب‌هایش جدا نمی‌شد، پس از فتح مكه، از نگرانی‌هایی كه نسبت به آینده این نظام الهی داشت، با این‌كه همه شرایط دلخوشی و شادمانی فراهم بود، لب‌هایش با لبخند بیگانه شد!

سخنرانی او در خواب و بیداری، برای دیگران چندان قابل لمس نبود زیرا شرایط موجود كلا به‌سود اسلام دیده می‌شد و جناح شرك و نفاق، شكست‌خورده و متلاشی شده بودند. اما این نگرانی‌ها، وقتی به حقیقت پیوستند كه عملا، با فاصله كمی از درگذشت پیامبر (حدود 30 سال)، دشمنان دیرین و كینه‌توز او (بنی‌امیه)، در جای او نشستند و شمشیر و نیزه حمایت از اسلام و قرآن به‌دست گرفته و همه مبارزان حقیقی میدان‌های جهاد بدر و احد را، در چنان تنگنایی قرار دادند كه یا باید تن به ذلت دهند یا گردن به شمشیر بسپارند!

در اینجا باید پرسید كه آن كدام عامل و عنصر محوری است كه با تغییر آن، بهترین نظام حكومتی - یعنی نظام الهی - به بدترین نوع آنكه حاكمیت استبدادی است تبدیل می‌شو‌د؟

بی‌تردید، از دیدگاه شیعه، این عامل محوری، چیزی جز شخصیت حاكمان نیست؛ یعنی اگر حاكمیت در دست بندگان صالح خدا باشد، نظام، یك نظام الهی خواهد بود و اگر در دست افراد هواپرست باشد، نظام یك نظام ظاهرا دینی و باطنا طاغوتی خواهد بود كه خطرناك‌ترین و بدترین نوع حكومت است؛ زیرا در چنین حكومتی است كه زور و زر و تزویر، دست به دست یكدیگر داده و انسان‌ها را به ذلت و بردگی می‌كشانند.

در چنین حكومتی خدا و نبوت و دین هم، در حد شمشیر و نیزه، ابزار دست سلطه‌جویان شده و حتی بیش از شمشیر و نیزه در سركوب مردم، اثر می‌گذارند.

عاشورای حسینی، نمونه‌ای از تهاجم بی‌امان حاكمیت فرعون در ردای موسی است! روزی كه معاویه به قدرت رسید، با  ابزار قرار دادن «دین» آشنا شده بود. او عملا تجربه كرده بود كه در جایی كه شمشیر و نیزه به كار نمی‌آید، قرآن كارایی دارد كه بر سر نیزه‌ها برود و او را پیروز گرداند!

آری دوران خطرناكی آغاز شده بود، دشمنان دین، حامیان دیرین خدا و محمد را به‌نام دشمنان خدا و محمد بی‌رحمانه می‌كشتند. دمشق قبله‌گاه مردم بود كه هركه روبه‌سویش نكند، كشته می‌شود! كار چنان پیشرفته بود كه حتی یزید هم به‌عنوان خلیفه بر مسند نشسته بود!

در چنین شرایطی، امید همه دل‌ها كه به یاد خدا می‌تپیدند، كسی جز حسین‌بن‌علیع نبود كه باید به میدان می‌آمد و به انسان و انسانیت درس مقاومت می‌داد و چنین هم شد.

تنها از عهده حسین برمی‌آمد كه در برابر این توطئه خطرناك و شیطانی كه با تمام قساوت و قدرت به میدان آمده بود، با یارانش به میدان آید و خون پاكش را دربرابر شمشیر آن ناپاكان قرار دهد.

عاشورا به انسان و انسانیت، درس ایمان، دلیری و پاكبازی می‌دهد. دریغا كه ما عاشورا را به‌گونه‌ای دیگر مطرح كرده و آن‌را از حالت یك «جریان زنده» به‌صورت یك «حادثه غم‌انگیز» تاریخی تبدیل كرده‌ایم؛ درحالی‌كه عاشورای حسینی یك جریان همیشگی است كه در آن صف حسینی‌ها، از صف یزیدیان جدا می‌شود و عملا حسینیان با گسترش سلطه یزیدیان درگیر می‌شوند.

اگر چنین نباشد خود این مراسم به ابزاری در دست غارتگران و رباخواران و سلطه‌جویان تبدیل خواهد شد و یك جریان سرنوشت‌ساز، نقش یك مراسم حزن‌آور و غفلت‌زا را بازی خواهد كرد!

از این نكته غفلت نكنیم كه تا یك نظام تعریف شده‌ای از حاكمیت الهی را درنیابیم، عظمت و ارجمندی و استمرار و جاودانگی عاشورا را درك نخواهیم كرد.

عاشورا دست ولایت خداست كه می‌تواند انسان‌ها را در برابر تهدید همیشگی شرك و ستم پناه بخشد پس اگر اهل معرفت باشیم از دل و جان آرزو كنیم كه: «ای كاش ما هم، در صف حسینیان عاشورا باشیم!»

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
نظر سنجی
نظر خود را در مورد وبلاگ بگوییدصفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

كد نوحه

كد مداحیبرای نمایش تصاویر منتخب  كلیك كنیدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic