عاشورای حسینی
كل یوم عاشورا كل عرض عاشورا

خیمه حسین(ع)، كجا برپاست


«حسین‏» زیباترین نامى است كه در شناسنامه بشر نوشته‏اند،

در پهندشت آفرینش انسان، سه پرده نمایش جاودانه از اسرار خلقت تصویر كرده‏اند:

1- عصیان آدم در بهشت و هبوط او به طبیعت ‏خاكى؛ كه آغاز كارزار هماره تاریخى هابیل و قابیل است.

2- بعثت انسان و ختم رسالت؛ كه مدرسه معراج دوباره آدمى است.

3- و "عاشورا"؛ كه صحنه نمایش فراگیر و فشرده تمامیت كارزار خوبى و بدى است. عاشورا عرصه اثبات ظفرمندى انسان خداگونه بر سپاه ابلیس است؛ پرده‏اى است كه در آن عینیت عروج، و حقیقت معراج را تصویر كرده‏اند.

و "حسین" روح زیباى خداگونگى انسان است؛ ثارالله است.

آل عصمت هرگز بى دلیل، حسین را وارث  آدم ، وارث نوح و ابراهیم  و موسى، وارث عیسى  و  محمد ، لقب نداده‏اند.

"حسین" زیباترین نامى است كه در شناسنامه بشر نوشته‏اند.

"حسین" تفسیر بعثت، ترجمان نبوت و معناى امامت است.

سینه "حسین" جلوه گاه نور هدایت نبى؛ و شمشیرش ذوالفقار عدالت على است.

این مرام و منطق حسین است، كه آزادگى را تفسیر مى‏كند. و آن فریادى كه از زبان او، هر دم در گوش زمانه مى‏پیچد، نداى همه مظلومان تاریخ است.

اگر "حسین" نمى‏بود، در دو راهی هاى دائمى انتخاب انسان - كه در سرنوشت‏ بشر تقدیر كرده‏اند - چه كسى قافله‏هاى گمشده را هدایت مى‏كرد؟

از آن روز كه "خون خدا" در اوج بیداد عصر ستم در صحراى گرم و عطشناك نینوا بر زمین ریخته شد، "عاشورا" دیگر "دهم" نیست؛ آغاز و انجام است. زمان نیست؛ بستر زمانه است، فرهنگ است، اصالت است. "عاشورا" تداوم رسالت انسان در پهنه خلقت است. و مدینه فرهنگ و تمدن خدایى عاشورا را شهرى است مقدس به نام "كربلا". و سرتاسر زمین خدا كربلاست.

هان ‏اى حسینیان، خیمه‏هاى عشق و عزا برپا دارید و نغمه‏هاى شور شهادت سر دهید و بر سنج آگاهى و طبل رحیل بكوبید كه " محرم"، آغاز هجرت انسان، بهار اصحاب شهادت و فصل لاله‏هاى سرخ و شقایق هاى گلگون، و زمان معراج "وارث آدم" از راه رسیده است.

از آن روز واقعه، هر كس و هر قافله‏اى كه ره مى‏سپارد، بى گمان در دو راهى انتخاب، كاروان حسین را خواهد دید. پیوستن به این قافله نور را آدابى است كه بى تشرف به آن، اجازه ورود نمى‏دهند. به حریم كاروان كه رسیدى باید احرام شهادت بربندى و چون نداى رسا، اما حزین و غریبانه "هل من ناصر" شنیدى باید لبیك اجابت گویى؛ و اصحاب این كاروان را پیمان نامه‏اى است‏ به رنگ خون، و به زیبایى وسعت ایمان به نام "شهادت" ؛ امضا كه كردى، بیرق سبز علمدار كربلا را بر سر خویش خواهى دید، و این عطر بهشت است كه به مشام تو مى‏رسد؛

راه حسین كوتاه ترین راه بهشت است.

خون جارى عاشورا تا ابدیت در رگ و ریشه آزادگى جارى است. غیرتمندى نیست كه ماجراى آن محشر عظما را بشنود و به احرار جهان نپیوندد. كدام آزاده‏اى است كه وامدار قیام حسین و قیامتى كه هفتاد و دو تن در آن روز واقعه برپا كردند، نباشد؟ و كدامین چشم است كه مرثیه مصیبت آل ثارالله را بشنود و خونابه غم مظلومیت و غربت انسان را از دیدگان فرو نریزد؟

  گریه بر حسین ، الفباى آداب بیدارى، و علامتى است كه میل به طهارت روح را گواهى مى‏دهد و این آغاز كار است. باید حسینى شد.

هر جا كه قیامى برپا است تا معروفى اقامه شود، "حسین" آنجاست؛ و هر كه بر منكر و ستم نخروشد به كاروان حسین پشت كرده است. "حسین" میزان سنجش صداقت آدمى است، قبول ولایت ‏حسین، برات آزادى انسان از جهنم پلیدی هاست.

هان‏اى حسینیان، خیمه‏هاى عشق و ایمان بر پا دارید و بر سنج آگاهى، و طبل رحیل بكوبید كه محرم، آغاز هجرت انسان از راه رسیده است ...

"حمید انصارى"

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
نظر سنجی
نظر خود را در مورد وبلاگ بگوییدصفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

كد نوحه

كد مداحیبرای نمایش تصاویر منتخب  كلیك كنیدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic